در مورد اسکیت بورد، ایمنی همیشه باید اولویت اصلی باشد. شاید فکر کنید که با کلاه ایمنی مضحک به نظر می رسید، اما هیچ کس شما را مسخره نمی کند. استفاده نکردن از وسایل ایمنی در میان اسکیت بوردر ها یک امر کاملاً طبیعی است. اما فرهنگ استفاده از کلاه ایمنی کم کم در حال جا افتادن است.

برای رعایت ایمنی، شما باید در هر نوبت اسکیت سواری، کلاه ایمنی به سر داشته باشید. هدف اصلی کلاه ایمنی، محافظت از سر و ممانعت از وقوع خطرهای جانی است. احتمال وقوع ضربه مغزی برای افراد مبتدی بالاست. حتی اگر بدانید باید موقع زمین خوردن چه کار کنید، باز هم نمی توانید صد در صد جلوی حادثه را بگیرید.

مقاله ایمنی در اسکیت بورد ها از وبسایت تخصصی کندو

نظرات مختلفی در مورد استفاده از کلاه ایمنی وجود دارد. حتی اگر خودتان نخواهید که کلاه ایمنی بر سر بگذارید، قانون شما را مجبور به استفاده از آن می کند. در این مطلب چند کلاه ایمنی استاندارد هم به شما معرفی می کنیم.

چرا اسکیت بوردرها علاقه ای به کلاه ایمنی ندارند؟

به گفته متخصصین اسکیت بورد، استفاده از کلاه ایمنی در اسکیت بورد روی رمپ و زمین های کاسه ای ضروری است. هرگز نمی توان اتفاقات غیر مترقبه را پیش بینی کرد. اگر برای محافظت از خودتان جدیت به خرج دهید، از شکستگی جمجمه و صدمات مغزی در امان می مانید.

بعضی از اسکیت بوردرهای با تجربه به دلیل زیبا نبودن کلاه ایمنی، از آن استفاده نمی کنند. بعضی دیگر می گویند که کلاه های ایمنی اصلاً راحت نیستند. اگر تازه اسکیت بورد سواری را شروع کرده اید، بد نیست نگاهی به آمار و ارقام مصدومیت ها بیاندازید. اگر مبتدی ها مسائل ایمنی را رعایت نکنند، احتمالآ به جای مسابقات اسکیت بورد، سر از اورژانس بیمارستان ها در می آورند.

جوانان معمولاً به عواقب عدم استفاده از کلاه ایمنی توجه نمی کنند. مسئله فقط زیبایی نیست، اصلاً رعایت ایمنی را جدی نمی گیرند. اگر دوستانشان هم از کلاه ایمنی استفاده نکنند، آنها تحت تاثیر قرار می گیرند. اما کمی که سنشان بالا برود و احساس مسئولیت کنند، بیشتر به ایمنی فکر می کنند.

قانون در مورد کلاه ایمنی چه می گوید؟

در آمریکا، افراد باید قبل از ورود به پیست اسکیت بورد کلاه ایمنی بر سر گذاشته باشند. در کالیفرنیا، افراد زیر 18 سال که در خیابان اسکیت بورد بازی می کنند، باید کلاه ایمنی داشته باشند. تقریباً در همه جای دنیا استفاده از کلاه ایمنی در پیست اسکیت اجباری است.

اختلاف نظرهایی که در مورد کلاه ایمنی وجود دارد:

به طور کلی مسئله استفاده از کلاه ایمنی در انجمن های اسکیت بورد بحث برانگیز شده است. حتی اگر یک اسکیت بوردر خیلی حرفه ای باشد، امکان دارد شخص دیگری به او آسیب بزند. عده زیادی می گویند آنهایی که می دانند هنگام زمین خوردن چه باید بکنند، نیازی به کلاه ایمنی ندارند.

برای رعایت ایمنی ، شما باید در هر نوبت اسکیت بورد ، کلاه ایمنی به سر داشته باشید. هدف اصلی کلاه ایمنی، محافظت از سر و ممانعت از وقوع خطرهای جانی است.

در عین حال عده دیگری موافق بی چون و چرای کلاه ایمنی هستند. البته هر دو گروه حرف هایی برای گفتن دارند. بیایید با هم مزایا و معایب استفاده از کلاه ایمنی در اسکیت بورد را بررسی کنیم:

مزایا:

اسکیت بوردرهای دیگر در پشت سر کاملاً متوجه حضور اسکیت بوردر های جلوی خود می شوند. رنگ های کلاه ایمنی طوری است که از دور جلب توجه می کند.

احتمال بروز صدمات کشنده پایین می آید.

در صورت وقوع حادثه، دوره نقاهت کوتاه تر خواهد بود.

هر اتفاقی که بیفتد به بیمارستان ختم نمی شود و اسکیت بوردر می تواند از فردای آن روز به مدرسه یا محل کار برود.

معایب:

کلاه ایمنی باعث تعریق می شود. از منظر زیباشناسی هم کلاه ایمنی زیبا نیست و موها را به هم می ریزد. اما اینجا اصلاً نباید بحث زیبایی مطرح باشد.

بر همین اساس می توان گفت استفاده از کلاه ایمنی بسیار منطقی تر و معقول تر است. اما باز هم انتخاب با خود شماست. این که بدانید در موقع زمین خوردن، چطور از خودتان محافظت کنید، کافی نیست. در نهایت حفظ سلامتی باید برایتان مهم تر از زیبایی و به هم نریختن موهایتان باشد. به قول مایک ولی، اسطوره اسکیت بورد، کلاه ایمنی اسکیت بورد می تواند زیبا باشد. باید از او به خاطر تبلیغ کلاه ایمنی تقدیر کرد.

انتخاب کلاه ایمنی مناسب

کلاه های ایمنی تنوع بالایی دارند، اما انتخاب و خرید آنها نباید فقط بر اساس زیبایی صورت بگیرد. بهترین راه برای خرید کلاه ایمنی مناسب، مراجعه به فروشگاه و امتحان کردن مدل های مختلف است. هنگام خرید کلاه ایمنی به موارد زیر توجه کنید:

اندازه

کلاه ایمنی باید کاملاً اندازه سر باشد. برای تشخیص سایز درست، سرتان را اندازه بگیرید. متر را بالای ابرو بگذارید و دور سرتان بچرخانید تا اندازه دور سر مشخص شود. عدد به دست آمده را یادداشت کنید و هنگام مراجعه به فروشگاه همراه داشته باشید. بر سر داشتن کلاه ایمنی خیلی کوچک یا خیلی بزرگ بسیار آزاردهنده است. ضمن آن که اگر کلاه ایمنی اندازه نباشد، به خوبی از سر محافظت نمی کند.

برای خرید اسکیت می توانید به فروشگاه کندو مراجعه فرمایید

سرتان را به پایین خم کنید، اگر کلاه جا به جا شد، باید کلاه کوچکتری انتخاب کنید. برخی از کلاه های ایمنی بالشتک هایی در درون خود دارند که با کم و زیاد کردنشان اندازه کلاه تغییر می کند. این نوع کلاه ایمنی هم موافقان و مخالفان خودش را دارد.

نوع کلاه ایمنی

ساده ترین نوع کلاه ایمنی، مدل استاندارد است. اما اگر می خواهید متفاوت باشید و یا کلاه لایه های بیشتری داشته باشد، می توانید از سایر مدل های موجود در بازار استفاده کنید. کلاه های ایمنی مخصوص اسکیت بورد نسبت به سایر کلاه های ایمنی کارآیی بیشتری دارند. برای اسکیت بورد بیشتر از کلاه های ایمنی جلو باز استفاده می شود. مدل های جلو بسته مناسب کسانی است که لانگ بورد سورای می کنند.

استانداردهای ایمنی

هدف از تهیه کلاه ایمنی، اطمینان از حفظ سلامتی است. هنگام خرید کلاه باید به گواهینامه های آن توجه کنید. کلاه های ایمنی باید گواهینامه های استانداردهای لازم را داشته باشند.

تهویه هوا

کلاه ایمنی جلو باز انتخاب کنید تا تهویه خوبی داشته باشد و سر شما را خنک نگه دارد. به این ترتیب هم احساس ناراحتی نمی کنید و هم با قطرات عرقی که بر روی چشمانتان می ریزد، دیدتان مختل نمی شود.

آب و هوا هم بی تاثیر نیست. استفاده از کلاه ایمنی در روزهای گرم تابستان بیشتر باعث ناراحتی می شود. هنگام خرید کلاه به این نکته هم توجه داشته باشید.

نگهدارنده ها و بندها

کلاه های ایمنی به وسیله بند یا ابزارهای دیگر بر روی سر ثابت می شوند. نگهدارنده های کلاه ایمنی تنوع زیادی دارند. اما نگهدارنده باید امکان تنظیم سایز و محکم شدن در یک نقطه را داشته باشد. سگک پرشی که سریع باز و بسته می شود، گزینه خوبی است. اما مدل های معمولی تر هم بد نیستند. همین که کلاه ایمنی از جان شما محافظت کند، کافی است.

مقایسه کلاه ایمنی اسکیت بورد با کلاه ایمنی دوچرخه

باید توجه داشته باشید که یک تفاوت عمده میان کلاه ایمنی اسکیت بورد و کلاه ایمنی دوچرخه وجود دارد. علت آن که نباید از کلاه ایمنی دوچرخه برای اسکیت بورد استفاده کنید ، قدرت محافظت آن است. اگر از کلاه دوچرخه استفاده می کنید، باید پشت سرتان با کلاه پوشیده شده باشد.

برای رعایت ایمنی ، شما باید در هر نوبت اسکیت بورد ، کلاه ایمنی به سر داشته باشید. هدف اصلی کلاه ایمنی، محافظت از سر و ممانعت از وقوع خطرهای جانی است.

ایمنی باید اولویت اصلی شما باشد. استفاده از کلاه ایمنی دوچرخه هنگامی که در ارتفاع 10 متری هستید، به شما کمکی نمی کند. به همین علت در کلاه ایمنی اسکیت بورد، بالشتک های اضافه کار می گذارند تا سر را در بر بگیرد و هنگام سقوط مثل ضربه گیر عمل کند.

6 کلاه ایمنی خوب برای اسکیت بورد

اگر قصد خرید کلاه ایمنی اسکیت بورد را دارید، به کیفیت توجه کنید. دنبال کلاه های ارزان قیمت نباشید. نباید برای خرید کلاه ایمنی خساست به خرج دهید. کلاه ایمنی خوب جان شما را نجات می دهد. در ادامه چند کلاه ایمنی خوب به شما معرفی می کنیم:

Thousand

اولین کلاهی که به شما معرفی می کنیم، نه تنها ظاهر زیبایی دارد؛ بلکه گواهینامه های ASTM F1492، CPSC و CE EN1078 را نیز اخذ کرده است. فلسفه شکل گیری کمپانی Thousand، نجات جان انسان هاست. کلاه های ایمنی این برند استحکام بسیار بالایی دارند.

شما پول زیادی پرداخت می کنید. اما حتی اگر از پوشیدن کلاه ایمنی متنفر باشید، زیبایی این کلاه شما را متقاعد می کند. این کلاه بسیار راحت و نرم، ویژگی های مثبت زیادی دارد. کمتر برندی چنین کلاه استاندارد و باکیفیتی ارائه داده است.

Triple Eight

این کلاه ایمنی به خاطر ماده پلاستیکی محافظ مغزش مشهور شده است. کلاه ایمنی پیشرفته Triple Eight طراحی ویژه ای دارد و تضمینی است. تو دوزی کلاه جاذب تعریق است. این مدل و مدل  TSG بهترین و مقرون به صرفه ترین کلاه های ایمنی هستند که می توانید تهیه کنید.

TSG Evolution

برند TSG در سال های اخیر اعتبار زیادی کسب کرده است. این مدل با مدل قبلی تقریباً در یک سطح هستند. کسانی که روی رمپ اسکیت سواری می کنند، از این مدل بیشتر از Triple Eight استقبال می کنند. انتخاب کلاه ایمنی سلیقه ای است اما اگر یک کلاه ایمنی خوب با قیمت مناسب می خواهید، همین مدل را انتخاب کنید.

Pro-Tec Classic

این کلاه ایمنی با یازده منفذ برای تهویه هوا و بندهای نایلونی، به خوبی جلوی هر ضربه ای را می گیرد. Pro-tec دارای گواهینامه های CPSC، NZ و ASTM می باشد و ایمنی اسکیت بوردر را ضمانت می کند. این برند یکی از معدود برندهایی است که همه استانداردهای ایمنی را رعایت کرده است. تنها نکته منفی این کلاه، خش برداشتن آن است. از آنجا که رنگ کلاه مات است، خط و خش ها خیلی به چشم می آیند.

Punisher Skateboards Pro

این کلاه فری سایز طراحی شده و به هر سایزی می خورد. داخل کلاه سه بالشتک وجود دارد که با کم و زیاد کردن آنها به هر سری اندازه می شود. این مدل دارای استاندارد ایمنی است و 12 منفذ برای تهویه هوا دارد. علیرغم وجود بالشتک ها، تهویه خوب کلاه از تعریق جلوگیری می کند و سر را خنک نگه می دارد.

JBM

از این کلاه ایمنی چند منظوره می توان برای دوچرخه سواری، اسکیت بوردینگ و اسکیت استفاده کرد. این مدل دارای گواهینامه های استاندارد می باشد و بسیار مستحکم است. طراحی ایرودینامیک آن باعث بهبود تهویه هوا شده است. نکته منفی این کلاه، مقاوم نبودن بندهای آن است. با آن که بندها قابلیت تنظیم سایز دارند و خود کلاه بسیار بادوام و محکم می باشد، کیفیت بندها ضعیف است.

این کلاه ایمنی برای کودکان مناسب است و نسبت به مدل های مشابه قیمت کمتری دارد. البته باز هم پیشنهاد می کنیم که پول بیشتری پرداخت کنید و بهترین کلاه ایمنی را تهیه کنید.

ProRider BMX

این کلاه مشابه کلاه ایمنی Pro-Tec می باشد و از همان استانداردها پیروی کرده است. کلاه ایمنی ProRider BMX چند منظوره و مقرون به صرفه است. این کلاه دارای بالشتک هایی است که می توان سایز را به وسیله آنها تغییر داد. بندهای کلاه از جنس پلی استر می باشد و سگک های آسان بازشو دارد.

طراحی ظاهری  ProRider BMX به اندازه مدل های قبلی جذاب نیست. این کلاه بیشتر مناسب کودکان است.

در آخر باید بگوییم استفاده از کلاه ایمنی به خودتان مربوط می شود. اما کودکان و افراد مبتدی باید از کلاه ایمنی استفاده کنند. کودکان آسیب پذیرترند. اگر به کودکانتان بیاموزید که بدون کلاه ایمنی اسکیت سواری نکنند، در واقع اهمیت ایمنی را در ذهن آنها پررنگ کرده اید.

منبع