همه جا صحبت از اسکیت بورد بازهای مشهور دنیاست. روزگاری اصلاً اسکیت بورد ورزش به حساب نمی آمد و هیچ کس گروه Z-Boys را نمی شناخت. اما حالا حتی کسانی که دست به اسکیت بورد نزده اند، به آن علاقه مند هستند. حالا اسکیت بوردینگ یک صنعت چند میلیارد دلاری است که برای خودش سوپراستار و مگااستار دارد.

با این تفاسیر، اسکیت بورد بازهای مشهور دنیا که هستند؟ فاکتورهای زیادی برای برجسته شدن و مشهور شدن اسکیت بورد بازها وجود دارد. باید بپرسیم: گران قیمت ترین اسکیت بورد باز کیست؟ موفق ترین اسکیت بوردر چه نام دارد؟ کدام اسکیت بورد باز می تواند سخت ترین حرکات را انجام بدهد؟ کدام اسکیت بورد باز بیشترین فالوور را در اینستاگرام دارد؟ کدام اسکیت بوردر بیشترین ویدیو را منتشر کرده است؟

پس انتخاب مشهورترین اسکیت بورد باز سلیقه ای است. شاید از نظر شما یک فاکتور مهم باشد و بقیه فاکتورها مسخره به نظر برسند. اما می توانیم ببینیم مردم بیشتر نام کدام اسکیت بوردر را در گوگل جست و جو می کنند.

با این اوصاف برویم سر اصل مطلب: مشهورترین اسکیت بوردرهای دنیا چه کسانی هستند؟ افرادی که در این مطلب معرفی می شوند بر اساس نظرسنجی های مردمی و تعداد جست و جو در گوگل انتخاب شده اند.

12. شین اُنیل

 • نام کامل: شین اُنیل
 • تاریخ تولد: سوم ژانویه 1990
 • محل تولد: ملبورن، استرالیا
 • دلیل شهرت: یک اسکیت بوردر حرفه ای که اهل کالیفرنیا نیست.
اسکیت بورد بازهای مشهور دنیا | قسمت اول
اسکیت بورد بازهای مشهور دنیا | قسمت اول

شین اُنیل یکی از بهترین اسکیت بورد بازهای دنیاست، اما برخلاف سایر اسکیت بورد بازهای حرفه ای اهل کالیفرنیا نیست. اُنیل که در استرالیا متولد شده، معمولاً در تمام مسابقات جهانی اسکیت بورد مقام آورده است. در مسابقات ایکس گیمز، دو تور و استریت لیگ همیشه بر روی سکوی اهدای جوایز حضور دارد.

دوستانش به او لقب ناگت داده اند؛ ناگت در اصطلاح یعنی یک تکه جواهر. علت موفقیت اُنیل در رقابت ها، سبک و استیل خاص و شگفت انگیزش برای کنترل اسکیت بورد می باشد. او طوری اسکیت بورد را کنترل می کند که بیشتر شبیه به بازی های ویدیویی است. باور کردن حرکات او در دنیای واقعی کمی مشکل است. علیرغم آن که اُنیل به خاطر موفقیت هایش در مسابقات به شهرت رسیده، انتشار فیلم Shane O’Neill’s Levels  در سال 2017 او را نقل محافل اسکیت بورد کرد.

حالا که قرار است اسکیت بورد در میان رشته های ورزشی المپیک 2020 باشد، احتمالاً اُنیل تنها شرکت کننده مرد غیرآمریکایی و غیر برزیلی خواهد بود. احتمال آن که اُنیل در المپیک مدال کسب کند، بسیار زیاد است.

11. تونی آلوا

 • نام کامل: تونی آلوا
 • تاریخ تولد: دوم سپتامبر 1957
 • محل تولد: کالیفرنیا، آمریکا
 • دلیل شهرت: آغازگر راه اسکیت بوردینگ
اسکیت بورد بازهای مشهور دنیا که هستند؟ فاکتورهای زیادی برای برجسته شدن و مشهور شدن اسکیت بورد بازها وجود دارد.

تونی آلوا اسکیت بورد را ابداع نکرده، اما جزو پیشکسوتان این رشته است. او نقش مهمی در شناساندن اسکیت بوردینگ به دنیا ایفا کرده است. او در داگتون کالیفرنیا متولد و بزرگ شد. تونی آلوا از اسکیت بورد برای تمرین حرکات سرف بورد در مواقعی که دریا آرام بود، استفاده می کرد. آلوا یکی از اعضای گروه اسکیت بوردینگ Z-Boys  بود که با فیلم Dogtown And The Z-Boys و فیلم Lords of Dogtown در تاریخ جاودانه شد.

سبک تهاجمی، استعداد و جسارت تونی آلوا اسکیت بورد را به جایگاه کنونی اش سوق داد. دیگر اسکیت بورد مثل قدیم یک سرگرمی کودکانه نیست و در زندگی مدرن برای خودش کاراکتر دارد.

در دهه 1970، تونی آلوا به عنوان بهترین اسکیت بورد باز در دنیا به شهرت رسید. در همان دوره بود که اسکیت بورد در جهان شناخته شد. به همین علت تونی آلوا به چهره اول ورزش اسکیت بورد تبدیل شد. او هم اکنون 63 سال سن دارد اما هنوز هم اگر فرصتی دست دهد اسکیت بورد بازی می کند. او دیگر یک چهره ماندگار در عرصه اسکیت بوردینگ به شمار می رود.

10. جی آدامز

 • نام کامل: جی جی.آدامز
 • تاریخ تولد: سوم فوریه 1967
 • محل تولد: کالیفرنیا، آمریکا
 • دلیل شهرت: پسر بد اسکیت بوردینگ

جی آدامز به خاطر کار پدرخوانده اش در فروشگاه اسکیت و سرف بورد، از بچگی با اسکیت بورد بزرگ شده بود. آدامز در داگتون کالیفرنیا متولد شد. او به عنوان جوان ترین عضو در سن 13 سالگی به گروه Z-Boys پیوست. بعدها تونی آلوا در مورد آدامز گفت:«بعضی بچه ها با شیر و کلوچه بزرگ می شوند، آدامز با سرف بورد و اسکیت بورد قد کشیده است.» البته نمی توان استعداد ذاتی آدامز را نادیده گرفت.

حتی در میان اسکیت بوردرهای حرفه ای، آدامز به خاطر حرکات نرم و روان متاثر از سرف بورد می درخشید. هر چه تعداد اسکیت بوردرها بیشتر شد، آدامز مشهورتر شد. شهرت برای آدامز دردرسرساز شد. او به اعتیاد و اقدام به قتل یک زوج متهم شد.

جی آدامز در تاریخ پانزدهم آگوست 2015 از دنیا رفت. او در حال موج سواری با دوستانش بود که دچار سکته قلبی شد و فوت کرد. علیرغم مشکلاتی که برای او پیش آمد، جامعه اسکیت بورد بازها همیشه از او به عنوان تاثیرگذارترین چهره اسکیت بورد تقدیر می کند.

9. رودنی مولن

 • نام کامل: جان رودنی مولن
 • تاریخ تولد: هفدهم آگوست 1966
 • محل تولد: فلوریدا، آمریکا
 • دلیل شهرت: ابداع حرکت  Kickflip

رودنی مولن یکی از تاثیرگذارترین و مهم ترین چهره های اسکیت بورد است. مولن که در مزرعه بزرگ شده بود، به سختی می توانست سطح صافی برای تمرین اسکیت بورد پیدا کند.

زندگی در منطقه دورافتاده باعث شد تا مولن در اسکیت بوردینگ از هیچ کس تاثیر نگیرد و سبک و سیاق خودش را خلق کند. تمرینات خودآموز مولن سبب رشد و ارتقای مهارت اسکیت بوردینگ او شد. موفقیت در مسابقه محلی سبب شد تا تیم مشهور اسکیت بورد Bones Brigade او را انتخاب کند. تونی هاوک هم در همان تیم بود.

ثمره چندین سال تمرین در تنهایی، ابداع حرکت Kickflip در سال 1983 بود. او ابتدا نام حرکت ابداعی اش را مجیک فیلیپ گذاشته بود. Kickflip تا به امروز یکی از ارکان اصلی اسکیت بوردینگ فری استایل بوده است. هر کس که می خواهد با اسکیت بورد هنرنمایی کند، اول از همه Kickflip را می آموزد. رودنی مولن حرکاتی مثل heelflip و 360 flip و حرکات متنوع و بی شمار دیگری را نیز ابداع نمود که در اسکیت بوردینگ مدرن از آنها استفاده می شود.

حالا رودنی مولن به عنوان مهم ترین شخصیت در رشد و توسعه اسکیت بورد شناخته می شود. خیلی ها او را پدر اسکیت بورد خیابانی می دانند. مولن در چند فیلم تونی هاوک در مورد اسکیت بازهای حرفه ای ظاهر شد. او با سرمایه گذاری در کمپانی های اسکیت بورد، زندگی مرفهی برای خود ساخت.

8. نیجا هوستون

 • نام کامل: نیجا ایمانی هوستون
 • تاریخ تولد: سی ام نوامبر 1994
 • محل تولد: کالیفرنیا، آمریکا
 • دلیل شهرت: برنده بودن، درو کردن همه جوایز

نیجا هوستون، با در نظر گرفتن خیلی از فاکتورها، موفق ترین اسکیت بوردر دوران مدرن است. در بین سال های 2011 تا 2016 هوستون 11 مدال از مسابقات ایکس گیمز به دست آورد که هفت مدال از 11 مدال طلا بودند. او در سال 2013 نالمزد دریافت جایزه اسکیت بورد باز سال شد. هوستون تا کنون بیشتر از هر اسکیت بورد باز دیگری جایزه نقدی گرفته است.

شما برای خرید اسکیت می توانید به وبسایت کندو مراجعه فرمایید

بیراه نیست اگر بگوییم نیجا هوستون برای رقابت زاییده شده است. استعداد ذاتی و طبیعی در کنار تمرین های مستمر باعث شد تا موما هوستون او را به دنیا معرفی کند. هر چه حریف هوستون قدر باشد، او قدرتر است. اگر بازیکن حریف تمام توانایی اش را به کار بگیرد، باز هم هوستون حرکاتی رو می کند که داوران چاره ای جز برنده اعلام کردن او نداشته باشند. در لیگ خیابانی هوستون با اختلاف بالاتر از شین اُنیل قرار دارد. باید با تلسکوپ هابل نیجا را دنبال کرد.

هوستون با انتشار ویدیوی مسابقاتش شهرت بیشتری کسب کرد. او در اسکیت بوردینگ صاحب سبک نیست اما در مورد انجام حرکات سخت و هندریل کمتر کسی می تواند با او برابری کند.

7. رایان شکلر

 • نام کامل: رایان آلن شکلر
 • تاریخ تولد: سی ام دسامبر 1989
 • محل تولد: کالیفرنیا، آمریکا
 • دلیل شهرت: پرش های بلند

رایان شکلر چند دهه پیش به شهرت رسید. در واقعیت او برای مدت زیادی در معرض دید عموم بود. او در سن 9 سالگی به یک اسکیت بوردر حرفه ای تبدیل شد.

از آن زمان به بعد، شکلر رشد کرد و به یکی از بهترین اسکیت بوردرهای عصر جدید مبدل شد. او علاقه داشت با اسکیت بورد پرواز کند. او در سال 2008 حدوداً 17 متر بیشتر از باب برنکوییست پرید.

یکی از دلایل به شهرت رسیدن رایان شکلر، یک برنامه تلویزیونی بود که از زندگی واقعی رایان تهیه شده بود. این برنامه تلویزیونی در واقع مستندی از زندگی یک اسکیت بورد باز بود و نقاط مشترکی با فیلم Monty Python film The Life of Brian داشت.

منبع