کراسبو ورزشی مفرح و هیجان انگیز است. در ایام قدیم از کراسبو برای شکار و جنگ استفاده می شد. امروزه کراسبو به ورزشی مهیج تبدیل شده و برای تیراندازی به تارگت، شکار و مسابقه به کار می رود. کراسبو در برخی از کشورها به عنوان وسیله نظامی هم استفاده می شود.

اگر به تازگی تصمیم گرفتید که تیراندازی با کراسبو را آغاز کنید و نمی دانید از کجا باید شروع کنید، ما همه اطلاعات لازم را در اختیار شما می گذاریم.

کراسبو چیست؟

کراسبو یک سلاح زهی است که شباهت زیادی به کمان های جنگی قدیمی دارد. قسمت جلویی کراسبو شبیه کمان می باشد که به یک پایه متصل شده است. کراسبو مثل اسلحه و قنداق تفنگ در دست قرار می گیرد. کراسبو برای شکار و تیراندازی به تارگت کاربرد دارد.

نحوه انتخاب کراسبو

فاکتورهای زیادی در انتخاب یک کراسبوی خوب دخیل هستند. کراسبوها معمولاً برای شکار و یا در میدان تیر استفاده می شوند. اول از همه باید از خودتان بپرسید قصد شما از خرید کراسبو چیست. اکثر کراسبوها برای استفاده در شکارگاه و میدان تیر طراحی شده اند. برای انتخاب کراسبوی خوب و کاربردی باید فاکتورهای زیادی را در نظر بگیرید.

چگونه کراسبو انتخاب کنیم ؟ | تمام اطلاعاتی که برای کراسبو نیاز دارید

فاکتورهایی که باید در خرید کراسبو در نظر گرفت، عبارتند از: دقت، سرعت، مکانیزم گلنگدن، وزن، بُرد و غیره. اضافه شدن نوآوری های جدید و طراحی مدرن بازو، چشمی، زه، تیر، قنداق و گلنگدن، کار با کراسبو را حسابی راحت کرده است. کراسبویی انتخاب کنید که با علایق شما همخوانی داشته باشد.

افراد تازه وارد باید قبل از خرید کراسبو در مورد انواع کراسبو اطلاعات لازم را کسب کنند. برای مثال باید قبل از خرید کراسبو بدانید که یک دستی استفاده می شود یا دو دستی.

کراسبوی یک دستی

کراسبوی یک دستی زیاد متدوال نیست و بیشتر برای تیراندازی به هدف استفاده می شود. در مقایسه با کراسبوی دو دستی وزن کمتری دارد. از کراسبوی یک دستی می توان برای بازی های ساده و شکارهای کوچک استفاده نمود. این مدل کراسبو قیمت پایین تری دارد و برای افراد مبتدی، خصوصاً کودکان مناسب می باشد.

کراسبوی دو دستی

کراسبوی دو دستی نوع رایج کراسبو می باشد. این نوع کراسبو برای شکار، تیراندازی به هدف، ماهیگیری و مصارف نظامی کاربرد دارد.

اجزای کراسبو

کراسبو اجزای مختلفی دارد که در ادامه هر کدام را به اختصار توضیح می دهیم:

قنداق: قنداق کراسبو از چوب ساخته می شود. پیج و مهره ها و مکانیسم ماشه در  این قسمت قرار می گیرند. قنداق از جنس های مختلفی مثل چوب یا مواد مصنوعی ساخته می شود.

ضامن زه: ضامن زمانی که کراسبو آماده شلیک است، زه را می گیرد. هنگام شلیک ضامن زه را رها می کند.

چگونه کراسبو انتخاب کنیم ؟ | تمام اطلاعاتی که برای کراسبو نیاز دارید

لوله: تیرهای کراسبو مثل تیرهای اسلحه در این لوله پشت سر هم قرار می گیرند تا شلیک ها منظم تر و دقیق تر اتفاق بیفتد. لوله معمولاً از مواد پلیمری یا آلومینیوم ساخته می شود.

بازو: بازوها معمولاً در دو مدل ریکرو و کامپوند طراحی می شوند. کراسبوی ریکرو، بازوها و لوله بلندتری دارد تا بتواند نیرویی برابر با کراسبوی کامپوند داشته باشد.

قبضه: قبضه محل تلاقی دو بازوی کراسبو می باشد.

ماشه: ماشه تیر را آزاد می کند.

رکاب: رکاب برای ثابت نگه داشتن کراسبو به کار می رود. کماندار پایش را داخل رکاب می گذارد تا هنگام شلیک تیر، کراسبو سر نخورد.

دریچه سایت: نگهدارنده سایت کمان می باشد.

شیارک: شیار باریکی روی لوله قرار دارد که تیر را در بهترین حالت تنظیم می کند. شیارک باعث بالا رفتن دقت و سرعت نشانه گیری می شود.

ضامن ماشه: ضامن ماشه از در رفتن اتفاقی تیر جلوگیری می کند. ضامن هم به صورت اتومات و هم به صورت مکانیکی درگیر می شود.

فنر نگهدارنده تیر: این قطعه، تیر را تاز مان رها شدن ضامن ثابت نگه می دارد.

چگونه کراسبو انتخاب کنیم ؟ | تمام اطلاعاتی که برای کراسبو نیاز دارید

بولت: تیرهای کوچک و سنگینی که برای کراسبو استفاده می شوند، بولت نام دارند. سرعت و شتاب بولت برای شکار با کراسبو بسیار حائز اهمیت است. سرعت تیر با تعداد فوت در ثانیه محاسبه می شود. نباید از بولت سبک تر و کوتاه تر از حد استانداردی که سازنده کراسبو تعیین نموده، استفاده کرد. استفاده از تیرهای غیر استاندارد می تواند بسیار خطرساز باشد.

انواع کراسبو

کراسبو مدل های مختلفی دارد اما مدل های ریکرو و کامپوند متداول تر هستند.

کراسبوی ریکرو

کراسبوی ریکرو در مقایسه با کراسبوی کامپوند، طراحی ساده تری دارد. این کمان ها راحت تر تعمیر می شوند. کراسبوی ریکرو، بازوها و لوله بلندتری دارد و زه بیشتر عقب کشیده می شود. این کمان ساده ترین نوع در میان کراسبوها محسوب می شود. طراحی کراسبوی ریکرو ساده است و هنگام شلیک صدای زیادی تولید نمی کند. به علت وزن کمی که دارد، می توان مسافت زیادی را با آن پیاده روی کرد. همچنین می توان به راحتی با این کراسبو از درخت بالا رفت و بر روی استند درختی تیراندازی جاگیر شد. کمان ریکرو شتاب کمتری به تیر می دهد. این نوع کراسبو برای شکار و تیراندازی با کمان تفریحی استفاده می شود. قیمت آن کمان از کراسبوی کامپوند پایین تر است.

چگونه کراسبو انتخاب کنیم ؟ | تمام اطلاعاتی که برای کراسبو نیاز دارید

کراسبوی کامپوند

کراسبوی کامپوند پیچیدگی بیشتری نسبت به کراسبوی ریکرو دارد. کراسبوی کامپوند بازوهای کوتاه تری دارد و در فضاهای تنگ و باریک عملکرد بهتری دارد. کراسبوی کامپوند طراحی ظریفی دارد و همین امر در بالا رفتن سرعت تیر تاثیر گذاشته است. استفاده از این کمان و همچنین حمل آن از کمان ریکرو آسان تر است. نیروی پرتاب تیر در این کمان زیاد است. هنگام شلیک تیر صدای بلندی تولید می شود. به علت راحتی شلیک و سرعت بالای تیر، از این کراسبو برای شکار استفاده می شود. می توان تیر را هم با دست و هم با وسایل موجود در بازار عقب بکشید و پرتاب کنید. طناب هایی برای این کار وجود دارند که نیروی کشش را تا 50 درصد کاهش می دهند.

فاکتورهایی که باید قبل از خرید کراسبو مد نظر قرار دهید، عبارتند از:

سرعت

در شکار با کراسبو، میزان سرعت با محاسبه تعداد فوت در ثانیه حاصل می شود. سرعت کراسبوهای مختلف متفاوت می باشد. اگر کراسبو را برای تیراندازی معمولی و تفریحی می خواهید، لازم نیست سرعت زیادی داشته باشد. یا اگر می خواهید آهو شکار کنید، کمانی با سرعت 400 فوت در ثانیه کفایت می کند. سرعت بیش از حد، کیفیت تیراندازی را پایین می آورد. تیرهای سریع و پر شتاب، محکم تر با هدف برخورد می کنند و احتمال دارد هدف را در هم بشکنند. دلیل دیگری که برای زیاده روی نکردن در سرعت وجود دارد، این است که بالا بودن بیش از حد سرعت میزان خطای کمان را افزایش می دهد.

چگونه کراسبو انتخاب کنیم ؟ | تمام اطلاعاتی که برای کراسبو نیاز دارید

یکی از المان های اساسی تیراندازی با کمان، سرعت و نحوه حرکت تیرهاست. هنگامی که در سرعت زیاده روی می کنید، خطای کمان را بالا می برید. در این صورت با یک لغزش کوچک، تیر به یک جهت دیگر می رود. قبل از انتخاب کمان در مورد سرعت و تاثیر آن در تیراندازی تحقیق کنید.

ایمنی

وسایل امنیتی به شما کمک می کنند خودتان را از آسیب های کراسبو در امان نگه دارید. تیراندازی با کراسبو، قواعد امنیتی خودش را دارد.

مانع پرتاب خشک: پرتاب خشک وقتی اتفاق می افتد که تیر در کمان نباشد. هنگامی که تیر در کمان نباشد، فشار زیادی به بازوهای کراسبو وارد می شود.  اگر پرتاب خشک اتفاق بیفتد، امکان دارد کراسبو بشکند. خیلی از کراسبوهای جدید، مکانیزمی دارند که در صورت نبود تیر در کمان، جلوی حرکت زه گرفته می شود. به بیان ساده تر، کمان بدون تیر شلیک نمی کند. به این مکانیزم مانع پرتاب خشک گفته می شود. سعی کنید کراسبویی بخرید که به این مکانیزم مجهز باشد.

ضامن خودکار: ضامن خودکار بهترین چیزی است که می تواند جلوی رها شدن زه را بگیرد. ضامن خودکار جلوی ماشه و رها شدن زه را می گیرد. این ضامن در حین کشیدن زه به کار می افتد. تا زمانی که کاملاً آماده پرتاب تیر شوید، ضامن ایمنی شما را تامین می کند.

برای خرید تیر و کمان می توانید به وبسایت کندو مراجعه فرمایید

نکات ایمنی:

چه تیر در کمان باشد و چه نباشد، همیشه کمان را در جهتی قرار دهید که چیزی جلوی راهش نباشد.

هرگز بدون گذاشتن تیر در کمان شلیک نکنید.

اگر می خواهید بر روی استند درختی از کراسبو استفاده کنید، باید کراسبو را پایین درخت آماده کنید. نباید بر روی استند بنشینید و کراسبو را آماده کنید.

همیشه انگشتان خود را زیر ریل کراسبوی آماده شلیک بگذارید.

هرگز تیری کوتاه تر از تیر تعیین شده برای کراسبو استفاده نکنید.

وزن کراسبو

امروزه کراسبوهای سبک و سنگین زیادی در بازار موجود هستنند. کراسبوهای سبک تر، جای کمتری اشغال می کنند و راحت تر می توان آنها را با خود حمل کرد. پرتاب با کراسبوهای سنگین تر کمی سخت است اما هنگام شلیک ثبات بیشتری دارند. کسانی که قصد خرید کراسبو دارند، باید قدرت بدنی خودشان را هم در نظر بگیرند.

فشار شلیک

فشار شلیک را می توان به راحتی محاسبه کرد. هر چه نیروی کشش کمان بیشتر باشد، سرعت تیر بیشتر می شود. نیروی کشش و شتاب تیر رابطه مستقیم دارند. باید زه را بکشید تا به ضامن زه برسید. کراسبوهای کامپوند یا واژگون گزینه های خوبی هستند. نیروی کشش در این کمان ها کمتر است و راحت تر می توان کمان را در وضعیت پرتاب تیر قرار داد. کمان های سنگین تر، به نیروی بیشتری نیاز دارند اما هنگام شلیک تیر ثابت هستند. طناب های کشیدن گلنگدن، نیروی کشش را تا 50 درصد کاهش می دهند. با استفاده از وسایل کمکی 10 تا 15 پوند نیرو برای کشیدن یک کمان سنگین نیاز است.

کیس کراسبو

کیس کراسبو هم نکته دیگری است که باید هنگام خرید کراسبو مورد توجه قرار داد. سه نوع کیس برای کراسبو در بازار موجود است: کیس محکم، نرم و دومنظوره. کیس محکم از پروپلین قالب گیری شده یا آلومینیوم تهیه می شود و با یک فوم نرم آستردوزی می گردد.

کیس نرم از پلی پروپلین تهیه می شود و به کوردورا معروف است. کیس های دو منظوره اخیراً وارد بازار شده اند. این کیس ها سبک و پرتابل هستند.

نحوه نگهداری کراسبو

کراسبوی کامپوند به مراقبت بیشتری نیاز دارد. با تمیزکاری های منظم و واکس زدن می توان عمر کراسبو را افزایش داد. باید مراقب باشید که کراسبو تمیز باشد و تنظیماتش به هم نخورد. قطعات کراسبو تفکیک می شوند. پس باید مراقب باشید که همه چیز سر جای خودش باشد.

سرعت تیر کراسبو

کراسبوهای مدرن، تیرهایی با سرعت 265 تا 400 فوت در ثانیه دارند. تیر کراسبو بسیار پرسرعت می باشد و می تواند از بدن حیوانات عبور کند. هر چه سرعت تیر بیشتر باشد، مسیر بیشتری را طی می کند.

منبع