چگونه کفش کوهنوردی را تمیز کنیم ؟ حتما این سوالی است که بسیار از خود میپرسید اصولا کفش های کوهنوردی برای کثیف شدن ساخته شده اند، اما تمیز کردن آنها و در کل تمیز کردن لوازم کوهنوردی باعث می شود عمر بیشتری داشته باشند. بعد از کوهنوردی، بندها و کفی های کفش را دربیاورید. سپس با یک فرچه نایلونی کثیفی ها را بزدایید. کفش ها را با آب و مایع ظرفشویی بشویید. با استفاده از مسواک،؛ حفره ها و درزهای کفش را به خوبی بشویید. برای پاک کردن صمغ و شیره گیاهان، کفش ها را فریز کنید. بعد از پاک کردن و شستن کفش ها، مواد ضدآب کننده و نرم کننده بر روی کفش بمالید. بهتر است دور از نور خورشید خشک شوند. از قرار دادن کفش ها در معرض حرارت بالا خودداری کنید.

لکه ها و کثیفی ها را پاک کنید

بندها و کفی کفش را در بیاورید. کفی کفش می تواند رطوبت زیادی را به خود جذب کند؛ بنابراین باید قبل از شستن کفش آن را بیرون بکشید. روی کفی ها جوش شیرین بپاشید تا رطوبت و بوی آنها گرفته شود. در آوردن بند کفش، کار شما راحت تر می کند و به راحتی می توانید کفش را بشویید و برق بیاندازید.

چگونه کفش کوهنوردی را تمیز کنیم ؟ | 7 تکنیک تست شده
چگونه کفش کوهنوردی را تمیز کنیم ؟ | 7 تکنیک تست شده

برای تمیز کردن بندها، آن ها را با آب و مایع ظرفشویی بشویید و اجازه بدهید به حالت طبیعی خشک شوند.

با فرچه کثیفی ها را بزدایید. با یک فرچه نایلونی، کثیفی های چسبیده به کفش را بروبید. می توانید دستمال کاغذی آشپزخانه را کمی مرطوب کنید و کثیفی های سمج و انباشته شده را پاک کنید.

برای تمیز کردن شوره های سفید رنگ کفش، آن را برای یکی دو ساعت در آب بخیسانید.

کفش را با مایع ظرفشویی و آب بسابید. آب گرم و مایع ظرفشویی برای از بین بردن اکثر لکه ها و کثیفی ها کفایت می کند. اگر کفش زیاد کثیف نیست، آن را با دستمال بشویید. اما اگر میزان کثیفی زیاد است، از فرچه و مسواک نرم استفاده کنید. اگر جنس کفش شما جیر یا چرم مصنوعی است، باید به نرمی کفش را بشویید تا آسیب نبیند.

برای پاک کردن درزها و حفره ها از مسواک استفاده کنید. اگر لکه یا خراش روی کفش با مایع ظرفشویی پاک نشد، از پاک کن استفاده کنید.

کفش را با دستمال تمیز خشک کنید. بعد از شستن کفش با فرچه و کف، با یک دستمال تمیز نم دار کف ها را پاک کنید. دستمال حتماً باید نم دار باشد. هنگامی که دستمال کفی شد، آن را زیر آب بگیرید و بچلانید. دوباره دستمال را روی کفش بکشید. آنقدر این کار را تکرار کنید که هیچ کف و حبابی روی کفش باقی نماند.

چگونه کفش کوهنوردی را تمیز کنیم ؟ | 7 تکنیک تست شده
چگونه کفش کوهنوردی را تمیز کنیم ؟ | 7 تکنیک تست شده

برای پاک کردن صمغ و شیره گیاهان، کفش را در فریزر بگذارید. برای زدودن چیزهای چسبناک، مثل صمغ، موم و آدامس، کفش ها را در یک کیسه گذاشته و درون فریزر قرار دهید. اجازه دهید کفش برای یک تا دو ساعت در فریزر بماند. به این ترتیب ماده چسبناک، سفت می شود. بعد از منجمد شدن صمغ یا آدامس، به راحتی می توانید با یک کاردک یا سوهان ناخن آن را از کفش جدا کنید.

نرم کردن و ضد آب کردن کفش

از واکس یا ترکیبات ضد آب کننده استفاده کنید. بعد از شستن کفش های جیر، چرم و نبوک، منافذ رویه باز می شوند و احتمال نفوذ آب بیشتر می شود. برای بستن منافذ و مراقبت از کفش، می توانید از اسپری های ضد آب کننده مخصوص استفاده کنید. واکس ها هم برای نرم کردن و ضد آب کردن کفش موثر هستند.

تا کفش ها مرطوب هستند، ضد آب کننده را بر روی آن اسپری کنید. آنقدر اسپری کنید که رویه کفش اشباع شود و هیچ منفذی باز نماند. به این ترتیب راه نفوذ آب به کفش بسته می شود.

پس از هر بار شست و شو، کفش را ضد آب کنید. برای مراقبت بهتر، یک روز قبل از کوهنوردی به کفش ها واکس بزنید.

نرم کننده جیر، چرم و نبوک روی کفش بمالید. بعد از انجام فرآیند ضد آب کردن، باید کرم یا نرم کننده روی کفش بمالید. برای مثال یک ترکیب سیلیکونی می تواند نرمی کفش را بازگرداند. از محصولات مراقبتی مخصوص جنس کفشتان استفاده کنید. بعد از ضد آب کردن کفش، نرم کننده بزنید. در این مرحله، کفش باید نم دار باشد.

نرم بودن بیش از حد کفش هم خوب نیست. کفش باید به اندازه ای نرم باشد که ترک نخورد و پوسته پوسته نشود.

بهترین کار این است که هر بار که کفش را می شویید و ضد آب می کنید، بر روی آنها نرم کننده بمالید. در مالیدن نرم کننده افراط نکنید؛ در غیر این صورت کفش از شکل می افتد.

چگونه کفش کوهنوردی را تمیز کنیم ؟ | 7 تکنیک تست شده

از جلادهنده کرومی  استفاده کنید. سگک ها و سوراخ های فلزی بند کفش مستعد زنگ زدگی هستند. می توانید زنگ زدگی را از بین ببرید و یا از بروز آن پیشگیری کنید. با استفاده از یک گوش پاک کن، به یراق فلزی کفش، جلادهنده بمالید. بعد از زدن جلادهنده، کمی صبر کنید تا ماده روی فلز بنشیند. سپس با یک دستمال خشک، مواد اضافی را پاک کنید.

خشک کردن کفش کوهنوردی

کفش ها را در معرض نور مستقیم خورشید قرار ندهید. فضایی را با گردش هوای مناسب برای خشک شدن کفش ها انتخاب کنید. برای جلوگیری از ترک خوردن و پریدن رنگ کفش، آن را جلوی نور مستقیم خورشید نگذارید.

داخل کفش جوش شیرین بریزید و کفش را با روزنامه مچاله شده پر کنید. با این کار، به زودتر خشک شدن کفش و رفع بوی بد آن کمک می کنید. در صورتی که روزنامه های داخل کفش، زیادی خیس شدند، آنها را عوض کنید.

از خشک کردن کفش با حرارت زیاد خودداری کنید. هرگز برای خشک کردن کفش از شوفاژ، سشوار و اجاق گاز استفاده نکنید. حرارت زیاد، آسیب های جبران ناپذیری به کفش می زند. حرارت، کفش را بیش از حد خشک، ترک خورده و آزاردهنده می کند.

نور خورشید هم همین اثرات را روی کفش می گذارد، بنابراین از قرار دادن کفش در معرض نور خورشید خودداری کنید.

اجازه دهید که کفش ها کاملاً خشک شوند. بعد از آنکه کفش ها کاملاً خشک شد، بندهایش را بیاندازید و کفی ها را داخل کفش قرار دهید و در جاکفشی یا کمد قرار دهید. محبوس کردن کفش خیس یا مرطوب در فضای بسته باعث رشد باکتری و قارچ درون کفش می شود. برای خشک شدن کفش، حداقل 24 ساعت زمان نیاز است.

بعد از کوهنوردی، کفش ها را در ماشینتان رها نکنید. در غیر این صورت کفش بو می گیرد و چرک مرده می شود.

منبع